Bu elanın vaxtı bitib. Risklərin idarə edilməsi üzrə mütəxəssis vakansiyaları üçün bura keçid edin!
Təsvir:
• Kredit, bazar və likvidlik risklərinin təhlili, qiymətləndirilməsi və onlar haqqında məlumatların müvafiq kollegial orqanlara təqdim edilməsi üçün hazırlanması;
• Şöbənin fəaliyyətinə dair gündəlik, həftəlik və aylıq hesabatı hazırlayır və şöbə müdirinə təqdim edir;
•  Mərkəzi Bankın tələbi ilə kredit, bazar və likvidlik riskləri üzrə hesabatlar təqdim edir;
• Kredit, bazar və likvidlik riskləri üzrə stress-testlərin keçirilməsi;
• Kredit və bazar risklərinin təhlili üzrə qaydalar, həmçinin onlara əlavə və dəyişikliklərin hazırlanması ilə bağlı təklif verir və bu prosesdə iştirak edir;
• Kredit və bazar risklərinin minimallaşdırılması və qarşısının alınması ilə bağlı təkliflər verir və bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərdə iştirak edir;
• Kredit və bazar risklərinin təhlili prosesində lazımi hesabatlıqların tərtib edilməsi, dair məlumatların analizlərini həyata keçirir;
• Kredit və bazar risklərinin ölçülməsi və modellərin seçilməsi üzrə təkliflər hazırlayır və tətbiqi prosesində iştirak edir;
• Daxili risk limitlərinə və ARMB-nin təyin etdiyi prudensial normativlərə riayət edilməsinə nəzarət;
• Kredit risklərinin minimallaşdırılması məqsədilə yeni kredit məhsulların təqbiqinə və keyfiyyətinə dair rəy hazırlayır;
• Maliyyə Hesabatlarının Beynəlxalq Standartlarına (BMHS 9) əsasən aktivlər üzrə ehtiyatların yaradılması üçün kənar audit şirkətinə məlumatların hazırlanması və təqdim edilməsi;
• Şöbənin və Bankın digər strukturların fəaliyyətinə aid prosedur, təlimat və qaydalara rəyin verilməsi;
• risklərin ölçülməsi modelləri ilə bağlı gündəlik, aylıq, rüblük ve illik hesabatların layihəsini hazırlayır;
• Şöbənin fəaliyyəti ilə əlaqəli digər struktur bölmələrin sorğularını cavablandırır və zəruri məlumat verilməsini təmin edir;
• Bankın aktivlər üzrə ehtiyatların yaradılması, nəzarəti və dəyişikliklərini proqnozlaşdırır;
• Daxili risk reytinq sisteminin hazırlanması, dövri olaraq əks-yoxlamasının aparılması və yenilənməsi təmin edir;
• Şöbə müdirinin tapşrığına əsasən əsasnaməyə və bankdaxili normativ sənədlərə uyğun digər vəzifələri yerinə yetirir.
Tələblər:
• Əməliyyat, kredit və ya analoji sahədə ən azı 3 il iş təcrübəsi;
• Microsoft Office proqramları bilikləri;
• Oracle SQL proqramlaşdırma dili ilə işləmək bacarığı;
• Azərbaycan dili səlis, rus və ingilis dili arzu olunandır;
• Bankın ABİS-də aparılan əməliyyatların təhlili bacarığı;